Think a gallon of gas is expensive? [Archive] - Glock Talk

PDA

View Full Version : Think a gallon of gas is expensive?


KY Moose
08-06-2004, 02:46
http://www.ebaumsworld.com/gas1.gif
Think a gallon of gas is expensive? This makes you think, and also puts things in perspective.


http://www.ebaumsworld.com/gas3.gif
Lipton Ice Tea 16 oz $1.19 ...........$9.52 per gallon


http://www.ebaumsworld.com/gas5.jpg
Ocean Spray 16 oz $1.25 .......... $10.00 per gallon


http://www.ebaumsworld.com/gas4.gif
Gatorade 20 oz $1.59 ..... $10.17 per gallon


http://www.ebaumsworld.com/gas2.gif
Diet Snapple 16 oz $1.29 .......... $10.32 per gallon


http://www.ebaumsworld.com/gas10.jpg
Evian water9 oz $1.49..........$21.19 per gallon?


http://www.ebaumsworld.com/gas6.jpg
Brake Fluid 12 oz $3.15 ........... $33.60 per gallon


http://www.ebaumsworld.com/gas9.jpg
Scope 1.5 oz $0.99 ........$84.48 per gallon


http://www.ebaumsworld.com/gas11.jpg
Pepto Bismol 4 oz $3.85 ........ $123.20 per gallon


http://www.ebaumsworld.com/gas12.jpg
Vick's Nyquil 6 oz $8.35 .... $178.13 per gallon

Tvov
08-06-2004, 15:52
Gotta love water at $21 per gallon.....

Wicked96SS
08-06-2004, 16:04
Yes, very interesting, but I don't use 4 gallons of ANY of that stuff daily... I do gasoline.

As for the water, get a Brita and be done with it! ;)

mhambi
08-06-2004, 16:23
Originally posted by Wicked96SS
Yes, very interesting, but I don't use 4 gallons of ANY of that stuff daily... I do gasoline.


good point, but still fun.


http://www.youngliving.us/

they sell essential oils. Rose goes for $208 per 5 ml. That's $41.60 per ml.

There's 3785.412 ml's per gallon.

that works out to $157,473.14 per gallon.





course I failed several math classes.... ;)

TKM
08-06-2004, 21:07
I've never had to use more than a half gallon of Nytol to get through a shift, but I have to drive all day.

vafish
08-07-2004, 18:35
Originally posted by mhambi
good point, but still fun.


http://www.youngliving.us/

they sell essential oils. Rose goes for $208 per 5 ml. That's $41.60 per ml.

There's 3785.412 ml's per gallon.

that works out to $157,473.14 per gallon.





course I failed several math classes.... ;)

Yeah but what would you charge if you had to squeeze rose bushes hard enough to get oil out of them? (or do they stomp them like grapes for wine?)

Those thorns hurt!

1911lover
08-08-2004, 19:19
if u need a gallon of pepto bismal......?