Thread: Mild Prepping
View Single Post
Old 12-22-2012, 16:03   #1
JMS
02
 
JMS's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 9,932
Mild Prepping

If I wanted to have enough food and water for a month or two, is it significantly more expensive to buy per packed food such as Mountain House, etc vs. putting away my own foods?

I.e. are the products/process to keep my own food fresh for 25+ years without worrying about rotatating more cost prohibitive then spending it on the aforementioned pre packed foods. Thanks.
__________________
“When there’s this many bad apples, there’s something wrong with the orchard.” Bill Maher referring to Islam.


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 signatures.
JMS is offline   Reply With Quote