GlockTalk.com
Home Forums Classifieds Blogs Today's Posts Search Social Groups



  
SIGN-UP
Notices

Glock Talk
Welcome To The Glock Talk Forums.

 
  
 
 
Thread Tools Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
Old 12-22-2012, 16:03   #1
JMS
02
 
JMS's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 8,763
Mild Prepping

If I wanted to have enough food and water for a month or two, is it significantly more expensive to buy per packed food such as Mountain House, etc vs. putting away my own foods?

I.e. are the products/process to keep my own food fresh for 25+ years without worrying about rotatating more cost prohibitive then spending it on the aforementioned pre packed foods. Thanks.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 signatures.
JMS is offline   Reply With Quote

 
  
 

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump




All times are GMT -6. The time now is 22:24.




Homepage
FAQ
Forums
Calendar
Advertise
Gallery
GT Wiki
GT Blogs
Social Groups
Classifieds


Users Currently Online: 902
260 Members
642 Guests

Most users ever online: 2,672
Aug 11, 2014 at 2:31